Шановне панство!
За даними ВООЗ, останніми роками, сучасний стан здоров′я людини в світі суттєво погіршився за рахунок значного поширення неінфекційних хронічних захворювань, серед яких системна судинна патологія посідає позицію лідера.
Світові досліждення та клінічний досвід доводить, що глаукома стає певним патологічним супроводом цієі патологіі з боку органа зору, що водночас призводить до катастрофічного збільшення інвалідності по зору.
Клінічна підступність захворювання вимагає насамперед, особливих превентивних заходів та постійної уваги до глаукоми на всіх рівнях суспільного життя. Впровадження прогресивних технологій лікування, використання новітніх фармацевтичних засобів та сучасного обладнання, пріоритетних технологій хірургічного та терапевтичного підходів до лікування, на жаль, суттєво не впливає на ситуацію. Статистика глаукоми не покращується.
З одного боку це свідчить про те, що не всі форми боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми задіяні, а це відповідно потребує удосконалення профілактичних заходів, як на громадському рівні (ознайомлення суспільства з захворюванням), так і на професійному (поширення знань про досягнення світової науки та практики).
Посилаючись на світовий досвід, можна впевнено сказати, що резерви у боротьбі з недугою не тільки існують, але і мають бути використані. Глаукомне товариство, як добровільне об’єднання небайдужих до проблеми професіоналів, пацієнтів, громадських діячів та волонтерів, повинно оновити застарілі форми роботи та впровадити прогресивний досвід Європейського та Світового товариств глаукоми.
Усвідомлюючи, різноманіття патогенетичних ланок розвитку та коморбідний характер глаукоми вирішення медичних питань щодо аспектів профілактики сліпоти може здійснюватися тільки на міждисциплінарному рівні у співпраці з представниками ВЛАДИ, представниками медійного простору, з різними ланками суспільства, з різними за професійним напрямом медичними установами та громадськими організаціями та громадянами.
Хочу також повідомити, що Українське Глаукомне Товариство прийнято до складу Європейського об’єднання глаукомних товариства та Світової Глаукомної Асоціації. Це дає можливість у повному обсязі залучати багаторічний досвід країн Європи.
Першим завданням нами було обрано залучення Європейських протоколів щодо діагностики та лікування глаукоми до широкого впровадження у клінічну практику шляхом підготовки Української версії. Цей документ «Термінологія та настанови з глаукоми» 4 видання у 2018 році з успіхом був презентований на Конгресі Європейського глаукомного товариства у Флоренції. Сьогодні ми приймаємо активну участь у підготовці 5-го видання цього документа.
Звертаюсь до всіх небайдужих до цієї проблеми та запрошую приєднуватись до нас, бо тільки сумісними зусиллями ми зможемо здійснити мрію глаукомних хворих на покращення якості їх життя та сприяти зменшенню темпів зростання інвалідності по зору внаслідок глаукоми.
З повагою,
Голова Українського глаукомного товариства,
Член Європейського та Всесвітнього глаукомних товариств,
Член-кореспондент НАМН України, Заслужений лікар України,
Лауреат Державної премії України
Зоя Веселовська